اعضای هیات علمی

بازگشت

روانشناسی یادگیری و آموزش

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دانشگاه شهید چمران اهواز

معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی

طرح درس ویژة درس‌های تحصیلات تکمیلی دانشگاه

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آدرس ایمیل:  shehniyailaghm@yahoo.com

مرتبة علمی:  استاد

نام و نام خانوادگی استاد: منیجه شهنی ییلاق

نیمسال تحصیلی: دوم   99-98

گروه: روانشناسی

دانشکده: علوم تربیتی و روان شناسی

تعداد واحد:   2

نام درس: روانشناسی یادگیری  و آموزش

دورة تحصیلی:  دکتری

جایگاه درس در برنامة درسی دوره: درس ااصلی

هدف کلی:

بررسی انتقادی و تحلیل نظریه های یادگیری و انگیزش

اهداف یادگیری:

از دانشجویان انتظار می رود بتوانند

ایجاد دیدگاه جامع در مسائل اساسی روان شناسی یادگیری، خودگردانی، خودکارآمدی، حافظه و راهبردهای یادگیری

توانایی نقد نظریه های یادگیری

توانایی تحلیل ارتباط نظریه های یادگیری با فرایند یادگیری و آموزش

تسلط بر مهارت های تفکر انتقادی

رفتار ورودی:

دانشجو باید حداقل یک درس روانشناسی یادگیری مقدماتی را گذرانده باشد.

مواد و امکانات آموزشی:

1-فصولی از کتاب های نظریه های یادگیری  شانک ، هیلگارد و باور،  ساهاکیان ، ویلیس، بلومنفلد، هرگنهان و کدیور

2-  جزوه ترجمه شده شهنی یییلاق

ا3-  استفاده از اسلاید و ویدئو همراه با وویس برای تدریس

4-  گزارش کار عملی دانشجو

روش تدریس:

1- سخنرانی

2- بحث

3- کنفرانس دانشجو در خصوص موضوع های جدید در روانشناسی یادگیری

وظایف دانشجو:

1- حضور مرتب در کلاس و توجه به درس و یادداشت برداری از مطالب اسلایدها و شرکت در پرسش و پاسخ

2- مطالعه کتاب ها و جزوه ها

3- انجام کار عملی

شیوه آزمون و ارزیابی:

یک امتحان میان ترم و یک امتحان پایان ترم

شرکت فعال در کلاس و ارائه  کار عملی در درس

منابع درس:

کتاب های روانشناسی یادگیری

  1. کتاب نظریه‌های یادگیری ساهاکیان
  2. کتاب نظریه‌های یادگیری هرگنهان ترجمه سیف
  3. کتاب نظریه‌های یادگیری هیلگارد و باور
  4. نظریه های یادگیری شانک
  5. روانشناسی یادگیری پروین کدیور
  6. جزوه های کلاسی
  7. فصلی از ویلیس
  8. فصلی از بلومنفلد
  9. ویدئو و اسلاید

هفتة یکم

  1. آشنایی با تجارب قبلی دانشجویان (از لحاظ رشته ارشد، مدرس قبلی و کتاب ها و موضوع ها)  در روانشناسی یادگیری
  2. معرفی سرفصل‌های درس
  3. مقدماتی در مورد روانشناسی یادگیری ، تعریف، موضوع و عواملی که بر یادگیری اثر دارند
  4. 2 ویدئو آموزشی
  5. تکلیف خواندنی برای جلسه بعد

 

هفتة دوم

  1. مروری بر مطالب قبلی
  2. 3 ویدئو آموزشی
  1. نظریه پاولف و پیروان وی
  2. نظریه  گاتری
  3. نظریه ثرندایک
  4. نظریه اسکینر

 

هفتة سوم

  1. مروری بر مطالب قبلی

                                                            2-  پرسش و پاسخ از موضوع آموزش داده شده در جلسه قبل

  1. 4 ویدئو آموزشی
  2. آموزش نظریه های  هال و اسپنس
  3. تکلیف خواندنی

 

هفتة چهارم

  1. سئوال پرسیدن و جواب شفاهی (یا تست کوتاه کلاسی) از مطالب خواندنی جلسه قبل
  2. ویدئو های آموزشی

3- نظریه تولمن  

4- ارائه مطالب بیشتر با استفاده از پاورپوینت (4 ویدئو آموزشی)

5- جمع بندی

6-  تکلیف جلسه بعد

 

هفتة پنجم

1- مروری بر مطالب جلسه قبل

2- نظریه های نوتولمنی ها (سلیگمن، گارسیا،  برون و جنکینز، بولس، ویلیامزها، رسکورلا  و راتر)

  1. بحث و سئوال و جواب در موضوع
  2. ویدئوهای آموزشی
  3. جمع بندی مطالب
  4. تکلیف خواندنی

 

هفتة ششم

  1. مروری بر مطالب قبل
  2. نظریه پردازان پیشتاز در پردازش اطلاعات
  3. نظریه های میلر، گالانتر و پریبرام، شانون و ویور، میلر، پیترسون ها، برادبنت، شاو و سیمون
  4.  ارائه مطالب اضافی، استفاده از پاورپوینت و 4 ویدئو

5-  جمع بندی مطالب

 

 

هفتة هفتم

  1. مروری بر مطالب قبل
  2.  نظریه های انگیزشی (2 ویدئو)
  3. مقاله بلومنفلد
  4. تکالیف خواندنی

 

هفتة هشتم

  1. مروری بر مطالب قبل
  2. نظریه گشتالت  (4 ویدئو)
  3. خلاصه کردن مطالب

 

جلسه نهم

  1. مرور مطالب جلسه قبل
  2. آموزش نظریه کرت لوین
  3. پرسش و پاسخ و رفع اشکال
  4. تکلیف خواندنی

 

جلسه دهم

  1. مرور جلسه قبل
  2. آموزش نظریه های ویگوتسکی و پیاژه
  3. پرسش و پاسخ و رفع اشکالات دانشجویان
  4. تکالیف خواندنی
  5. گزارش کار عملی

 

جلسه یازدهم

  1. مرور جلسه قبل
  2. آموزش نظریه بندورا (2 ویدئو)
  3. پرسش و پاسخ و رفع اشکالات دانشجویان
  4. پاسخ به سئوال های دانشجویان و رفع اشکال
  5. گزارش کار عملی

 

جلسه دوازدهم

  1. مرور جلسه قبل
  2. آموزش نظریه پردازش اطلاعات
  3. پرسش و پاسخ و رفع اشکال دانشجویان
  4. گزارش کار عملی
  5. تکالیف خواندنی

 

جلسه سیزدهم

  1. مرور جلسه قبل
  2. ادامه آموزش نظریه های پردازش اطلاعات
  3. پرسش و پاسخ و رفع اشکالات دانشجویان
  4. گزارش کار عملی

 

جلسه چهاردهم

  1. علوم پشتیبان یادگیری بهتر (ویلیس)
  2. رفع اشکالات دانشجویان

 

جلسه پانزدهم

امتحان پایانی